رویدادهای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

رویدادهای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی :  تیکی تاکای اسپانیایی

در زمان انتخاب میزبان جام جهانی 2010، فیفا قانونی تصویب کرد که طبق اون هر جام جهانی باید در یک قاره برگزار میشد. طبق این قانون جام جهانی 2010 باید در قاره آفریقا برگزار میشد. به خاطر همین پنج كشور مصر، ليبي و تونس به طور مشترك، مراكش و آفريقاي جنوبي نامزد ميزباني شده بودن. که نهایتاً آفريقاي جنوبي تونست میزبانی این رقابت هارو بدست بیاره. برای اولین بار بود که جام جهانی در یک کشور عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا برگزار میشد. البته این قانون خیلی دوام نداشت و خیلی زود برداشته شد. حدود 30 هزار نفر افتتاحیه این مسابقات رو از نزدیک دیدن.

رویدادهای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی
رویدادهای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

مرحله گروهی

تیم های آفریقای جنوبی و مکزیک بازی افتتاحیه این دوره از مسابقات رو برگزار کردن. در این مرحله از مسابقات تیم های اول و دوم گروه های 8 گانه به دور بعدی رقابت ها صعود کردن. تیم های اروگوئه، مکزیک، آرژانتین، کره جنوبی، آمریکا، انگلیس، آلمان، غنا، هلند، ژاپن، پاراگوئه، اسلواکی، برزیل، پرتغال، اسپانیا و شیلی تیم هایی بودن که به مرحله یک هشتم نهایی این بازی ها صعود کردن.

نمایش ضعیف آفریقای جنوبی به عنوان میزبان بازیها و ایتالیا به عنوان مدافع عنوان قهرمانی باعث حذف زود هنگام اون ها شد. تیم هایی که حتی نتونستن از مرحله گروهی صعود کنن.

مرحله یک هشتم نهایی

16 تیمی که از مرحله گروهی صعود کرده بودن در این مرحله با به رقابت پرداختن، نتیجه این رقابت ها باعث شد تیم های اروگوئه، غنا، آلمان، آرژانتین، هلند، برزیل، پاراگوئه و اسپانیا با شکست حریفاشون به یک‌چهارم نهایی برسن. از جمله اتفاقات جالب توجه این مرحله شکست تحقیر آمیز تیم انگلیس در مقابل آلمان با نتیجه 4 بر 1 و اشتباهات داوری بود که باعث شد گل سالم انگلیس رد بشه و گل افساید آرژانتین پذیرفته شه، که بازتاب‌های زیادی در رسانه ها داشت.

مرحله یک چهارم نهایی

در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها در 4 بازی 10 گل در وقت قانونی به ثمر رسید و 6 گل هم در ضربات پنالتی زده شد.

در این مرحله نتیجه بازی ها جوری رقم خورد که تقریبا برای اکثر کارشناسان و فوتبال دوست ها غیر قابل پیش‌بینی بود. پیروزی اروگوئه مقابل غنا قابل درک و پیش‌بینی بود ولی باخت برزیل در مقابل هلند برای خیلیا تعجب برانگیز بود. در بازی‌های دیگه ام پیروزی اسپانیا در مقابل پاراگوئه حتمی به نظر می‌رسید ولی کمتر کارشناسی باخت تحقیرآمیز آرژانتین در مقابل آلمان با نتیجه 4 بر صفر رو پیش‌بینی می‌کرد.

 

مرحله نیمه نهایی

در مرحله نیمه نهایی هلند با شایستگی اروگوئه رو شکست داد و بعد از 32 سال به فینال جام جهانی 2010 رسید. در مسابقه بعدی اسپانیا برد یک بر صفر مقابل آلمان در فینال جام ملت‌های اروپا در سال 2008 رو تکرار کرد و برای اولین بار در تاریخ جام جهانی به فینال رسید.

 

فینال

شصت و چهارمین و آخرین بازی جام جهانی ۲۰۱۰  با حضور هشتاد و پنج هزار تماشاگر در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی و به قضاوت هاوارد وب از کشور انگلستان برگزار شد و تیم ملی فوتبال اسپانیا با گلزنی آندرس اینیستا در دقیقه یکصد 115 و با برد یک بر صفر مقابل تیم ملی فوتبال هلند، قهرمان نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال شد. تیم ملی فوتبال هلند هم برای سومین بار به عنوان نایب قهرمانی رقابت های جام جهانی رسید. اسپانیا بعد از تیم های کشورهای اروگوئه، ایتالیا، آلمان، برزیل، انگلستان، آرژانتین و فرانسه به هشتمین کشوری تبدیل شد که در تاریخ هشتاد ساله مسابقات جام جهانی فوتبال به عنوان قهرمانی رسید.

نکات جالب توجه جام جهانی 2010

در دقایق پایانی وقت اضافی مسابقه اروگوئه و غنا، سوارز توپی رو که بازیکنان غنا به سمت دروازه فرستادن روی خط دروازه با دست مهار کرد. داور مسابقه لوئیس سوارز رو از زمین اخراج کرد و به تیم غنا پنالتی داد. اما پنالتی آسامواه ژیان به تیر دروازه اروگوئه خورد و سرنوشت مسابقه به ضربات پنالتی کشید که در اون اروگوئه با نتیجه چهار بر دو به پیروزی رسید.

القاعده در پیام‌های ویدیویی هشدار داده بود که جام جهانی رو به حموم خون تبدیل میکنه. احتمال خرابکاری در جام جهانی، چند بار از سوی سران القاعده در عراق، افغانستان، پاکستان و عربستان تایید شده بود. در عین حال، ارتش‌های نیجریه و آفریقای جنوبی، پلیس بین‌الملل، نیروهای ناتو و سربازهای داوطلب تاکید داشتن که امنیت بازی هارو کاملا تضمین میکنن.

موردی که هیچ وقت فراموش نشد و به فرهنگ هواداری در ورزشگاه تبدیل شد. ووووزلا بود. ووووزلا شيپوري بود كه در استاديوم‌هاي فوتبال استفاده میشه و حدود يك متر طول داره. اين وسيله صداي بلند و يكنواختي رو ايجاد مي‌كنه كه شبيه صداي فيله. ووووزلا در جام جهاني جنجال زيادي به پا كرد به طوريكه خیلی از بازيكن ها و مربي ها نسبت به استفاده از اون در بين تماشاگرها اعتراض کردن. اونها مي گفتن صداي اين شيپورها تمركز بازيكن ها رو از بين مي بره و در عين حال مانع رسيدن صداي مربيان به بازيكنان در حين بازي میشه.

hayyacardd