اینفانتینو جام جهانی 2022 قطر را با دیزنی لند مقایسه کرد

امسال قطر میزبان اولین جام جهانی فوتبال در خاورمیانه خواهد بود.

جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، با اشاره به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور قطر گفت: «جشن جام جهانی قطر قطعاً باشکوه ترین و منحصر به فرد ترین رویداد دنیای فوتبال خواهد بود.»

او در ادامه نسبت به موفقیت قطر در برگزاری این مسابقات ابراز اطمینان کرده و گفت: «تماشاگران جام جهانی قطر مثل کودکانی خواهند بود که قرار است برای اولین بار به دیزنی لند بروند و از دیدن جاذبه ها و اسباب بازی های این مکان شگفت انگیز به شدت ذوق زده شوند. به عاشقان فوتبال اطمینان می دهم که هرگز این تجربۀ استثنائی را فراموش نخواهند کرد.»

اینفانتینو پس از اینکه اسپانیا عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان زیر 20 سال 2022 در کاستاریکا را به دست آورد، برای حضور در یک کنفرانس ورزشی به این کشور رفت و به صحبت در مورد موضوعات مختلفی از جمله جام جهانی زمستانی امسال که در قطر برگزار خواهد شد، پرداخت.

اینفانتینو همچنین گفت که دلیل موافقت او با جابجایی یک روزۀ تاریخ افتتاحیۀ جام جهانی قطر به دلیل احترام به تاریخچۀ این بازی ها بوده است.

لازم به ذکر است که پیش از این، قرار بود بازی قطر در برابر تیم ملی اکوادور، که طبق قرعه کشی سومین بازی این دوره از مسابقات بود، بعد از مراسم افتتاحیۀ جام جهانی برگزار شود؛ اما از آن جایی که فیفا از سال 2006 ترتیبی اتخاذ کرده بود که همواره کشور میزبان، آغازکنندۀ بازی های جام جهانی فوتبال باشد، تاریخ اولین بازی قطر نیز به روز افتتاحیه انتقال پیدا کرد. البته به غیر از اینتفانتینو، کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی و فدراسیون های ملی فوتبال قطر و اکوادور نیز از این تصمیم حمایت کردند.

علاوه بر این، شرکت های هواپیمایی و حامیان مالی این مسابقات نیز در مورد تغییر این تاریخ به توافق رسیدند و اعلام کردند که بلیت های هواداران صرف نظر از تاریخ جدید، همچنان معتبر خواهند بود.

بنا براین قطر اولین بازی خود در جام جهانی را در تاریخ 20 نوامبر و در ورزشگاه 60 هزار نفری البیت، مقابل اکوادوری ها انجام خواهد داد.

موضوع دیگری که اینفانتینو به آن اشاره کرد، بحث امنیت جام جهانی بود.

قرار است که قطر برای تضمین امنیت این مسابقات با کشورهای دیگر همکاری کند. به همین دلیل، تا کنون چند کشور اروپایی و آسیایی از جمله ترکیه، فرانسه و بریتانیا شماری از نیروهای امنیتی خود را برای کمک به حفظ امنیت گردشگران و همچنین مقابله با اقدامات تروریستی و دیگر تهدیدات در خلال جام جهانی به قطر اعزام کرده‌اند.

اینفانتینو با اشاره به این موضوع تأکید کرد که تمامی این کشورها به طرق مختلف برای حفظ امنیت در قطرخواهند کوشید و در نتیجه، اعمال امنیت در این جام جهانی بسیار سختگیرانه خواهد بود.

او اضافه کرد: «قرار است در طول برگزاری جام جهانی، هواداران از تمام کشورها به قطر بیایند و همگی در یک شهر اقامت کنند؛ در واقع نه صرفاً هواداران دو تیمی که در یک روز با هم بازی دارند، بلکه هواداران همۀ تیم ها، همواره آنجا خواهند بود و این، اهمیت موضوع امنیت را پر رنگ تر می کند.»

او در ادامه هشدار داد: «در این شکی نیست که همه از شادی کردن و جشن گرفتن استقبال می کنند. اما اگر در این میان، افرادی باعث ایجاد خشونت و درگیری در مسابقات شوند مسلماً شاهد عواقب آن نیز خواهند بود. هوادارانی هم که برای دعوا کردن و ایجاد بی نظمی به جام جهانی می آیند، باید بدانند که ما به شدت و بی هیچ ارفاقی با چنین رفتارهای نابهنجاری برخورد خواهیم کرد؛ چرا که امنیت، اولویت ماست.»

شایان ذکر است که قطر دارای حدود 3 میلیون نفرجمعیت است و قرار است در طول برگزاری بازی های جام جهانی 1.2 میلیون نفر هوادار فوتبال از سراسر دنیا از این کشور بازدید کنند. قطر در حال حاضر آخرین مرحلۀ آماده سازی برای برگزاری جام جهانی را سپری می کند.

قطر برای آماده سازی زیرساخت هایی مانند استادیوم ها و هتل ها و سیستم حمل و نقل تا کنون 200 میلیارد دلار هزینه کرده است. علاوه بر این، کمیتۀ برگزاری و میراث جام جهانی نیز اعلام کرده است که چندین مرکز گردشگری مجلل، از جمله مراکز تفریحی متنوعی را در روز آغاز مسابقات جام جهانی افتتاح خواهد کرد.

hayyacardd