برگزاری نمایشگاه کلکسیون مسکات های جام جهانی در مرکز خرید سیتی سنتر دوحه

محمد عبدالطیف در طول دهۀ گذشته، کلکسیون تحسین برانگیزی از یادبودهای دنیای فوتبال را جمع آوری کرده و امروز، که تنها چند هفته تا برگزاری جام جهانی 2022 باقی مانده، مجموعۀ مسکات های خود را به نمایش گذاشته است.

این نمایشگاه که توسط کمیتۀ عالی برگزاری و میراث سازماندهی شده است، مسکات تمام جام های جهانی فیفا، از سال 1966 تا به امروز را به دید عموم می گذارد. این نمایشگاه در طبقۀ اول مرکز خرید سیتی سنتر دوحه واقع شده و تا 20 دسامبر، همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب به روی بازدیدکنندگان باز است.

نمایشگاه کلکسیون مسکات های جام جهانی

لعیب، مسکاتِ جام جهانی 2022 قطر

عبدالطیف، که یکی از با ارزش ترین و کامل ترین کلکسیون های بلیت جام های جهانی فوتبال را نیز در اختیار دارد، در مصاحبه ای با کمیتۀ عالی برگزاری و میراث از اشتیاقش به جمع آوری یادبودهای فوتبالی و رویاهایش در مورد جام جهانی امسال که در قطر برگزار خواهد شد صحبت می کند:

+ از اینکه مجموعۀ مسکات های خود را با مردم قطر، آن هم چند هفته قبل از اولین جام جهانی ای که در خاورمیانه و جهان عرب برگزار خواهد به اشتراک می گذارید چه احساسی دارید؟

– واقعاً احساس افتخار می کنم. امیدوارم مردم از تماشای این مجموعه لذت ببرند؛ چرا که دیدن روند تغییر چشمگیر طرح این مسکات ها از سال 1966 تا امروز، که به مسکات جام جهانی قطر، که نامش «لعیب» و اولین مسکات دیجیتال است می رسیم، خیلی جالب است.

+ چه شد که به فکر جمع آوری یادبودهای جام جهانی افتادید؟

– من یکی از بزرگ ترین طرفداران جام جهانی ام. در واقع اولین خاطرۀ فوتبالی من به تماشای جام جهانی 1982 از تلویزیون بر می گردد. در سال 2014 مقاله ای در مورد جمع آوری بلیت های جام جهانی خواندم و به نظرم خیلی جالب آمد. همان موقع تصمیم گرفتم که تمام بلیت های جام جهانی، از سال 1930 تا به امروز را جمع آوری کنم و تا کنون موفق به یافتن 95 درصد از بلیت های مسابقات جام جهانی، تا مسابقات روسیه 2018 شده ام. در کنار آن نیز، شروع کردم به جمع آوری سایر یادبودها از جمله مسکات، توپ و روزنامه های قدیمی. در حال حاضر در کلکسیونم بیش از 1200 یادبود دارم.

+ سخت ترین قسمت این کار تا به امروز چه بوده است؟

– به دست آوردن اکثر این یادبودها آسان نیست؛ به خصوص اقلام مربوط به مسابقات قدیمی. اما به لطف شبکۀ ارتباطی ای که بین مجموعه داران دیگر کشورها مانند اسپانیا، هلند، بریتانیا، برزیل و اروگوئه وجود دارد، توانسته ام یادبودهای کمیابی را از سرتاسر جهان جمع کنم.

در این میان، یادبودی که به دست آوردنش از همه سخت تر بود، کفشی بود که یکی از بازیکنان اروگوئه در جام جهانی 1930 به پا داشت. این کفش در یک حراج به مزایده گذاشته شده بود و دوستم به نیابت از من در آن حراج حضور داشت. سرانجام در یک رقابت سخت با مجموعه داران اروپایی موفق شدیم آن کفش را بخریم.

+ به کدام یک از یادبودهای مجموعه تان بیش از همه علاقه دارید؟

– از اینکه صاحب بلیت فینال جام جهانی 1934، که بین ایتالیا و چکسلواکی برگزار شده بود هستم بسیار به خودم می بالم. این بلیت بسیار نادر است و امضای سه بازیکن ایتالیایی، که در آن مسابقه توپ زده بودند را در پشت خود دارد و همین، آن را ارزشمندتر هم می کند. بسیاری از مجموعه داران برای خرید این بلیت مبلغ هنگفتی به من پیشنهاد داده اند. اما ابداً حاضر به فروش آن نیستم.

+ اینکه شما به عنوان صاحب یکی از کامل ترین کلکسیون های بلیت جام جهانی در دنیا شناخته می شوید، چه احساسی دارید؟

– از اینکه می توانیم بگوییم بزرگترین کلکسیون بلیت های جام جهانی متعلق به یک قطری است، افتخار می کنم. به یاد دارم که مشغول تماشای یکی از برنامه های فیفا تی وی در یوتیوب بودم که دیدم به این موضوع اشاره کردند و گفتند بیشترین تعداد بلیت های جام جهانی متعلق به یکی از ساکنین کشور میزبان جام جهانی 2022 است. وقتی در آن برنامه از من به عنوان قهرمان جهانی جمع آوری بلیت یاد کردند، از خوشحالی بال در آورده بودم.

+ مجموعه تان چقدر برایتان ارزش دارد؟

این یادبودها برای من حکم کیمیا را دارند. پشت تک به تک آن ها داستان های شگفت انگیزی نهفته است و این برای من واقعاً ارزشمند است.

+ امیدوارید چه یادبودهایی را از جام جهانی قطر 2022 به کلکسیونتان اضافه کنید؟

– بدون شک رویای من این است که بلیت کاغذی تمام 64 بازی قطر 2022 را داشته باشم؛ چون با این کار صاحب مجموعه بلیت های نادری خواهم شد. به خصوص که امسال بیشتر بلیت ها دیجیتالی هستند.

hayyacardd