تعداد بلیت های به فروش رفتۀ جام جهانی قطر به مرز 3 میلیون رسید

با نزدیک شدن به پایان شمارش معکوس اولین دورۀ مسابقات جام جهانی در خاورمیانه و جهان عرب، فروش بلیت های این دوره از مسابقات، که افتتاحیۀ آن در تاریخ 20 نوامبر 2022 در ورزشگاه البیت قطر برگزار می شود، تقریباً به 3 میلیون نفر رسیده است.
برگزارکنندگان این مسابقات طی یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه اعلام کردند که حین آماده شدن برای برگزاری 64 مسابقه در هشت استادیوم پیشرفتۀ این کشور، 30 هزار اتاق دیگر برای اسکان تماشاچیان آماده کرده اند.
جانی اینفانتینو، رئیس فیفا در پیامی ویدئویی گفت: «همواره گفته‌ایم که قطر، بهترین دورۀ جام جهانی فوتبال را برگزار خواهد کرد و امروز که به نقطه نقطۀ این کشور نگاه می کنیم، استادیوم های پیشرفته، زمین های تمرین، مترو و زیرساخت های مدرن وسیعی را می بینیم که همگی، نشان از آمادگی این کشور برای میزبانی مسابقات دارد.»
او اضافه کرد: «هرگز ندیده‌ام که کشور میزبان با چنین سرعتی برای برگزاری مسابقات آماده شود. دنیا برای دیدن این مسابقات، هیجان زده و قطر، آماده است. تمام امکانات، فراهم شده و قرار است با همکاری هم بهترین جام جهانی را، چه در داخل و چه در خارج از زمین ارائه دهیم.»

برگزارکنندگان این مسابقات گفته اند تا کنون دو میلیون و 890 هزار بلیت برای 64 مسابقه، که در هشت استادیوم پیشرفتۀ قطر برگزار خواهد شد به فروش رفته است. بیشترین درخواست برای خرید این بلیت ها نیز از سمت هواداران کشورهای قطر، ایالات متحدۀ آمریکا، عربستان سعودی، انگلستان، مکزیک، امارات متحدۀ عربی، آرژانتین، فرانسه، برزیل و آلمان بوده است. بلیت‌ تمام بازی‌ها از هم‌اکنون تا پایان مسابقات همچنان قابل فروش است و هواداران می توانند با مراجعه به وبسایت FIFA.com/tickets برای خرید بلیت اقدام کنند.
برگزارکنندگان مسابقات به هواداران یادآوری کردند که باید برای دریافت «هایا کارت» و رزرو محل اقامت خود در اسرع وقت اقدام کنند. هایا کارت، کارتی دیجیتالی است که به نوعی، مجوز همه کارۀ شرکت در جام جهانی قطر 2022 محسوب می شود و یکی از مزایای آن، بهره‌مندی از سیستم حمل و نقل رایگان در روزهای برگزاری مسابقات فوتبال و امکان دسترسی به ورزشگاه هاست.
برگزارکنندگان همچنین به سرگرمی¬های بسیار متنوعی که برای بازدید کنندگان فراهم شده اشاره کردند. در طول مسابقات، جشنوارۀ هواداران فیفا که در پارک البیدا برگزار می شود، روزانه میزبان 40 هزار نفر خواهد بود. حضور در این جشنواره و تماشای مسابقات زنده و اجرای هنرمندان مشهور جهانی برای شرکت کنندگان رایگان خواهد بود. از جمله دیگر امکانات این جشنواره می توان به اختصاص یک منطقۀ غذاخوری برای تجربۀ گسترۀ وسیعی از غذاها و نوشیدنی های محلی و بین المللی اشاره کرد.

علاوه بر این، هواداران می¬توانند در مسیر 6 کیلومتری منطقۀ توریستی و تفریحی کورنیش، که از پارک شرایتون شروع شده و به موزۀ هنرهای اسلامی قطر می رسد، از تماشای نمایش های متنوع و خرید از فروشگاه ها و کیوسک های غذا و نوشیدنی لذت ببرند. در این میان، هر شب برنامه ای به نام به قطر خوش آمدید نیز برگزار می شود که شامل آتش¬بازی و اجرای زندۀ قطعۀ موسیقی رسمیِ جام جهانی 2022 قطر است.

درب شهربازی و سایر جاذبه‌های بی نظیر شهر مدرن لوسیل نیز همه روزه به روی علاقه‌مندان باز خواهد بود.
مهندس یاسر الجمال، نایب رئیس کمیتۀ عالی برگزاری و میراث جام جهانی قطر گفت: «بعد از بیش از یک دهه کار شبانه روزی و طاقت فرسا، قطر آمادۀ میزبانی یک دورۀ به یاد ماندنی از جام جهانی است. به یقین می گوییم که بازدیدکنندگان، هرگز بیکار نخواهند ماند؛ چرا که از هر کجا که اراده کنند، به تمام مراکز ورزشی و سرگرمی دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این دیگر مجبور نیستند برای تماشای مسابقات ساعت¬ها در رفت و آمد باشند. زیرا فاصلۀ ورزشگاه ها با هم بسیار کم است. ما مشتاقانه منتظر شروع این مسابقات هستیم تا برای هوادارانی که از سراسر جهان به کشور ما می آیند خاطره¬انگیزترین تجربۀ عمرشان را بسازیم.»

ناصر الخاطر، مدیر اجرایی جام جهانی قطر نیز گفت: «کشور ما آمادۀ تبدیل این مسابقات به یک جشن جهانی زیباست. ما بی صبرانه منتظر استقبال از هواداران و بازیکنان هستیم تا میهمان نوازی خود را به آن¬ها نشان دهیم. آن ها می توانند انتظار دیدن مجموعۀ وسیعی از سرگرمی ها و البته سطح درجه یکی از فوتبال بین المللی را داشته باشند. ما میراث ماندگاری از میزبانی قطر را ثبت خواهیم کرد؛ میراثی که تأثیر بسیار مثبت و پایداری بر کشورمان، خاورمیانه و جهان عرب خواهد گذاشت.»
معاون مرکز مالی قطر نیز با ابراز امیدواری از تأثیر مثبت این مسابقات بر اقتصاد کشورش گفت: «جام جهانی صرفاً بازتاب کوچکی از تلاش و سخت کوشی ملت ماست. من یقین دارم که جهان، قطر را به چشم کشوری با توسعۀ پایدار و سریع خواهد دید.»

hayyacardd