تماشاگران جام جهانی 2022 قطر می توانند برای ادای حج عمره به عربستان بروند

عربستان سعودی از تاریخ 11 نوامبر تا 18 دسامبر درهای مکه را به روی فوتبال دوستان مسلمان باز خواهد کرد.

 

خبرگزاری عربستان سعودی اعلام کرد که به دارندگان هایا کارت،که برای تماشای بازی های جام جهانی 2022 به قطر سفر می کنند، برای ادای حج عمره ویزای رایگان خواهد داد.

خالد الشمری، مدیرکل ادارۀ کل روادید وزارت امور خارجۀ عربستان اخیراً به تلویزیون الأخباریه گفت تماشاگران مسلمانی که کارت هایا دارند می توانند تا نهایتاً دو ماه، یعنی تا تاریخ 11 ژانویۀ 2023  در این کشور بمانند.

الشمری اضافه کرد: «ویزای ورود به عربستان رایگان است اما حجاج باید خودشان بیمۀ درمانی تهیه کنند. ضمناً این ویزا مولتی است؛ به این معنا که تماشاگران جام جهانی می توانند در طول مدت اعتبار آن چندین بار و هر زمانی که دلشان خواست وارد عربستان سعودی شده و از آن خارج شوند.»

این تصمیم پس از آن گرفته شد که وزارت خارجۀ عربستان در ماه اوت اعلام کرد که دارندگان هایا کارت اجازه دارند در طول مدت برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 بدون دریافت ویزا وارد این کشور شوند و به مدت ۶۰ روز در آن جا اقامت داشته باشند.

به این ترتیب، تماشاگران دیگر نیازی ندارند که برای رفتن به عربستان ابتدا وارد قطر شوند؛ بلکه می توانند در طول مدت اعتبار ویزای خود و به شرط داشتن بیمۀ درمانی، هر چند بار که خواستند وارد عربستان و از آن خارج شوند.

هدف مقامات عربستان از این اقدام این است که از میزبانی کشور قطر به نفع خود استفاده کرده و در آینده گردشگران را به کشور خود جذب کنند.

البته شایان ذکر است که عربستان تا پیش از مرداد ماه سال جاری اجازۀ ورود برای ادای حج عمره را به هیچ کشوری نمی داد. اما از آن تاریخ به بعد درهای عربستان به روی بسیاری از کشورهای مسلمان باز شد تا علاقه مندان به زیارت کعبه بتوانند به حج عمره مشرف شوند. این اجازه ابتدا به مسلمانان کشورهای عراق و پاکستان و بعد به سایر کشورها داده شد. با این حال، ایران به منظور جلوگیری از تکرار شدن مشکلاتی که به خاطر نبود روابط سیاسی با عربستان پیش آمده بود تا همین چندی پیش هیچ اقدامی برای اعزام حجاج به این کشور نکرده بود.

hayyacardd