قطر بهترین جام جهانی تاریخ خواهد بود

اینفانتینو رئیس فیفا می­گوید مسابقات جام جهانی 2022 قطر بهترین جام جهانی تاریخ خواهد بود

مسابقات جام جهانی 2022

جانی اینفانتینو، رئیس فیفا اخیراً ادعا کرده که مسابقات جام جهانی 2022 قطر بی نظیر و حتی احتمالاً بهترین جام جهانی برگزار شده تا به امروز خواهد بود. شاید این سخنان اینفانتینو کمی جانبدارانه باشد، اما به نظر می-رسد که او نسبت به برگزاری بی عیب و نقص جام جهانی 2022 قطر، که از 21 نوامبر آغاز خواهد شد اطمینان دارد.
این اولین بار است که مسابقات جام جهانی در خاورمیانه برگزار می¬شود و به همین دلیل، نام قطر در تاریخ ثبت خواهد شد. نکتۀ بسیار جالب این است که مسافت بین هر هشت ورزشگاه این کشور حداکثر 75 کیلومتر است و هواداران می توانند در یک روز تا 3 بازی را از داخل ورزشگاه ها تماشا کنند. همین امر این جام جهانی را به جمع و جورترین جام جهانی تاریخ تبدیل کرده است. به عبارت دیگر، برخلاف جام های جهانی قبلی، لازم نیست هواداران و بازیکنان برای رفتن به ورزشگاه های مختلف، مدام سوار هواپیما شوند و مسیرهای طولانی بین شهرها را طی کنند. تمام این¬ها به این معنی است که جام جهانی قطر اولین جام جهانی بدون کربن خواهد بود.


البته مهمترین موضوع برای هواداران این است که در زمین بازی چه اتفاقاتی خواهد افتاد. آن¬ها امیدوارند بخشی از لحظات خاطره¬انگیزی باشند که برای نسل¬های آینده به یادگار خواهند ماند؛ لحظاتی مانند جام جهانی 1958 سوئد که پلۀ 18 ساله را برای اولین بار به جهانیان معرفی کرد، جام جهانی 1986 مکزیک که در آن دیگو مارادونا تقریباً به تنهایی آرژانتین را به قهرمانی رساند یا جام جهانی 2002 کره-ژاپن که در آن سنگال، موفق شد فرانسۀ مدافع عنوان قهرمانی را با یک گل شکست دهد.

افتتاحیۀ جام جهانی در 21 نوامبر، ساعت 13 به وقت محلی در ورزشگاه البیت واقع در شهر الخور برگزار خواهد شد و 60 هزار هوادار، صندلی های این ورزشگاه را پر خواهند کرد؛ ورزشگاهی زیبا و خیره¬کننده که نمای بیرونی آن با الهام از بیت الشعار، چادرهای عشایر قطر و منطقۀ خلیج فارس ساخته شده است.


فینال این مسابقات نیز 27 روز بعد، در بزرگترین ورزشگاه قطر، یعنی استادیوم 80 هزار نفری لوسیل برگزار خواهد شد. البته کمیتۀ عالی برگزاری و میراث جام جهانی قطر اعلام کرده که قرار است پس از پایان مسابقات، بیش از نیمی از صندلی¬های این استادیوم حذف و به کشورهای در حال توسعه اهدا شود.

hayyacardd